Psychosomatické příčiny PCOS, neboli syndromu polycystických ovarií, jsou často hluboce propojeny s naší vnitřní integritou a pocitem bezpečí. Totiž v momentě, kdy ženské tělo začne tvořit více mužských hormonů, podvědomě mnohdy reaguje na mužský svět a mužskou jangovou energii v nás. Vnímáme mužský svět jako příliš tvrdý nebo orientovaný na výkon. Možná se ho snažíme dohnat, možná obrnit, možná oboje.
Právě proto je důležité se podívat nejen na symptomy – ale i na to, jak je možné léčení podpořit skrze prožitek, proměnou na úrovni podvědomí – třeba za pomoci Metody dosycení.
V našem článku se kromě základních témat, která s PCOS souvisí, dozvíte navíc i konkrétní zkušenost jedné z našich klientek. Vždy však u vysvětlování psychosomatických příčin zdůrazňujeme, že můžeme změnit pouze obecné roviny. Každá nemoc totiž přináší daleko více vrstev. Vždy v ní hraje zásadní roli individuální příběh ženy i jejích předků.

PCOS a jeho hlubší souvislosti
PCOS neboli syndrom polycystických ovarií je hormonální a metabolické onemocnění. Netýká se jen vaječníků a reprodukčního systému, ale celého těla. Projevuje se nejčastěji nepravidelnou nebo chybějící menstruací. Také zvýšenou hladinou androgenů (akné, nadměrné ochlupení, padání vlasů). Dále obtížemi s ovulací, často inzulinovou rezistencí, únavou a sklonem k úzkosti či výkyvům nálady. Medicínsky jde o kombinaci genetické zátěže, hormonální nerovnováhy a vlivu životního stylu. Psychosomatika se na to dívá ještě trochu jinak.
Psychosomatické kořeny PCOS
Na hlubší úrovni se u PCOS často objevují témata chronického tlaku, kontroly a fungování „na výkon“. Nervový systém bývá dlouhodobě v aktivaci (sympatikus). Tělo má pocit, že není bezpečné zpomalit, a proto „nepouští“ cykličnost, ovulaci, plodnost.
Častá jsou i témata odpojení od ženského těla. Například i potlačené potřeby, ambivalence k ženské roli či mateřství. Případně starší zkušenosti, kdy bylo nutné být silná a samostatná bez opory. Z pohledu psychosomatiky tak PCOS není zdravotní porucha, ale adaptace na dlouhodobý stres.
V rámci terapeutického přístupu Metody dosycení se ukazují tato témata:
– sexuální zneužívání (ať už pokus u ženy, která na PCOS „trpí“ nebo u některé z předkyň až 7 generací zpátky)
– zraněné, „schované“ a nepřijaté ženství (tj. vnitřní žena, ženská polarita v nás) = žena je víc v mužské (jangové) energii
– žena je často výkonná, velmi schopná, organizovaná, ale má potíže se uvolnit, důvěřovat, následovat a nechat se vést
Více jsou tyto projevy popsané u konstelační vizualizace Léčení vnitřní ženy a ženské rodové linie.

Možnosti řešení pomocí metody dosycení
Metoda dosycení pracuje s nervovým systémem a tělesnou pamětí, tj. pamětí buněčnou nejenom tou uloženou v mozku. Cílem našeho terapeutického přístupu není „opravovat hormony“, ale dodat tělu to, co mu v minulosti chybělo, aby se mohlo samo přepnout z režimu přežití do regenerace.
Uzdravovat vnitřní uchopení ženské energie, vnitřní ženy, která se postupně hojí a dosycuje, a tak je stále víc vidět. Mužská energie ustupuje do pozadí a aktivuje se v případech, kdy je to potřeba. Tj. i mozek a jeho aktivita se zklidňuje, aktivuje se víc parasympatikus a není tolik a stále aktivní sympatikus.
V rámci terapie opečováváme zkušenosti předků uložených v naší DNA (viz epigenetika), uzdravujeme ženskou energii v rodových liniích vč. opečovávní potratů (vědomých či spontánních). Tím, že se aktivuje parasympatikus, žena se uvolňuje a pouští z těla bolavé zkušenosti.
V praxi jde o zapojení těla, práci s dechem, , regulaci nervové soustavy, propojení s rodovými liniemi…nejprve uvolňujeme témata a emoce, následně dosycujeme základními potřebami jako jsou bezpečí, přijetí, klid, láska.
Když se nervový systém zklidní, může se postupně normalizovat hormonální komunikace, zlepšit citlivost na inzulin a obnovit vztah k cyklu.
Metoda dosycení se používá jako doplněk ke klasické léčbě (gynekologie, endokrinologie, výživa). U mnoha žen ale právě tato kombinace otevírá cestu k úlevě, protože tělo konečně dostane signál, že je bezpečné být ženou a v ženském těle.
Reference Metoda dosycení, PCOS a těhotenství
„Chtěla bych se s Vámi podělit o svůj příběh a případně i někoho inspirovat. Momentálně jsem po páté těhotná, ale bohužel nemám ještě žáné dítě. Předchozí těhotenství skončila potraty.
S Kristýnou a Ripsi již spolupracuji dva roky a spolupráce mi velmi pomohla. Mám PCO syndrom, což znamená, že mi často nechodí ovulace a můj cyklus je velmi rozhozený. Odhladla bych to tak, že budu mít přirozenou ovulaci tak 2krát za rok s tím, že může přijít prakticky kdykoliv a je těžké zjistit, kdy zrovna bude.
Můj gynekolog mě tedy rychle poslal na reprodukční kliniku, když jsme se s manželem chtěli začít snažit o dítě. Na reprodukční klinice mi pomocí umělých hormonů vyvolávali ovulaci. Nejprve jsem zažila dvě krátká těhotenství (zřejmě krátká mimoděložní, která tělo samo dokázalo ukončit) a nakonec i jedno mimoděložní těhotenství na pravé straně s následnou operací.
Po operaci jsem začala být vůči reprodukční klinice skeptická, protože jsem měla pocit, že bude nějaký problém v těch umělých hormonech. Kamarádka mi poradila, ať zkusím hledat ještě jinou pomoc. Obrátila jsem se tedy na jednu bylinkářku a také jsem napsala Kristýně a Ripsi, které moje kamarádka našla na internetu.
Spolupráce s bylinkářkou/léčitelkou dopadla po jednom roce intenzivní spolupráce úplným fiaskem. Protože i když mi to paní léčitelka slibovala,že po její kúře budu mít pravidelnou ovulaci, tak cyklus se nastartovat nepodařilo. Při velkém zklamání jsem se přibližně po roce rozhodla spolupráci ukončit. I když mi paní bylinkářka tvrdila, že se jí to ještě nikdy nestalo a že jen musím vydržet dýl, ale že to určitě s jejím postupem půjde.
To píšu kvůli tomu, že je potřeba při spolupráci s někým také sám se snažit vnímat, jak to na člověka působí a jak na vás léčitel nebo terapeut působí.
S Kristýnou a Ripsi mám jen ale pozitivní zkušenosti.
Když jsem po svém mimoděložním těhotenství kontaktovala Kristýnu a Ripsi, ozvala se mi Kristýna a sešly jsme se spolu online na dvě terapie, které Kristýna vedla pomocí vizualizace.
Když jsem se po ukončení spolupráce s paní léčitelkou vrátila zpět na reprodukční kliniku, tak se mi mimoděložní těhotenství už nikdy nevrátilo a embryo se už ve vejcovodu nikdy nezahnízdilo (při operaci mimoděložního těhotenství mi lékaři do vejcovodu na pravé straně jen řízli, ale vejcovod ponechali, proto mám stále oba, ale není jasné, jak ten pravý funguje), i když jsem měla folikul na pravé straně.
To vím podle ultrazvuku z kliniky, z jaké strany folikuly v každém cyklu chodí. Měla jsem několikrát pocit, že se ve vejcovodech něco děje, ale embryo se zde již nikdy nezahnízdilo a další mimoděložní těhotenství jsem jíž nikdy neměla. Řekla bych, že to bylo díky dvěma terapiím, které jsem absolvovala s Kristýnou.
Když se mi několik cyklů nedařilo otěhotnět, pomohl mi v jeden moment jeden komentář na internetu, který podle mě rozhodl o tom, že jsem nemusela na umělé oplodnění. Na klinice mi dávali každý cyklus utrogestan (progesteron) na podporu otěhotnění a zahnízdění. V jednom komentáři v jedné diskuzi na internetu jsem se ale jednou dočetla, že jedna žena radila ostatním ženám, aby braly ultrogestan vaginálně na podporu otěhotnění až 5. den po ovulaci, jinak prý hrozí mimoděložní těhotenství, protože embryo se v prvních dnech po oplodnění zatím ještě nachází ve vejcovodu.
Žena psala, že jí to poradila její gynekoložka. Když jsem to rozebírala s paní Helenou Máslovou na individuální terapii, tak mi řekla, že od doby, kdy se na reprodukčních klinikách víc používá podávání progesteronu na podporu zahnízdění, tak je více případů mimoděložních těhotenství.
Pokud zjistíte, že jste těhotná, tak ultrogestan nevysazujte, jinak by se Vám zřejmě spustila menstruace (podle doktorů se vysazuje až po 12. týdnu těhotenství nebo po individuální dohodě s lékažem i později) a nevysazujte ho, dokud není jisté, že nejste těhotná, pokud ho používáte na podporu otěhotnění v druhé půlce cyklu. Mně se již takto podařilo dvakrát otěhotnět, když jsem progesteron takto brala.
Abych se ale zase vrátila k terapiím. Když jsem začala brát ultrogestan v druhé půlce cyklu tak, jak jsem popsala výše, těhotenství mi vyšlo hned ve třetím cyklu, i když mi můj doktor na klinice již říkal, že to u mě spíš vidí pomalu na ivf, protože zřejmě budu mít problémy s vejcovody, když se stále nedařilo dojít dál.
Těhotenství se pak ale podařilo, embryo se dostalo do dělohy a bohužel jsem ale měla zamlklé těhotenství a následný potrat v 10. týdnu těhotenství. K tomu se mi již podruhé podařilo otěhotnět, když jsem pokaždé měla dva folikuly na pravé (operované) straně, ale po ovulaci jsem měla spíš pocity na levé straně.
Nějakou dobu po potratu jsem se rozhodla opět kontaktovat Kristýnu ohledně terapie, abychom mohly opečovat moji ztrátu. Kristýna tentokrát však zvolila ještě jinou metodu terapie, než vizualizaci jako v předchozích terapiích. Terapie byla podobná individuálním konstelacím a k mému údivu, se nám podařilo přijít na to, co zřejmě byla příčina mých potíží.
Behěm terapie se nám podařilo napojit na dušičku potraceného miminka mojí předkyně. Dušička byla potracena před 5. generacema. Dušička mi sdělila, že tu je u mě, aby mě ochránila a abych nikdy neotěhotněla (tím mě chtěla ochránit). Společně s Kristýnou se nám však podařilo dušičku vyprovodit, aby mohla pokračovat na své cestě.
Kamarádka, co mě přivedla na Kristýnu a Ripsi mi říkala, že už delší dobu měla pocit, že v mým případě bude nějaký takový problém, ale i když jsem vyzkoušela různé terapeuty a metody, nikdo jiný na tu příčinu nepřišel. Jen mi bylo vždy řečeno, že by mělo být vše nachystané a že se nedokáže najít příčina, co tam vadí.
Po poslední terapii s Kristýnou jsem otěhotněla hned při následující ovulaci dva dny po ovulaci jsem se ještě účastnila skupinové konstelace s Ripsi a účastnice prováděly/hrály konstelaci na moje téma potratů. Ženy vyprávěly o tom, jak je při konstelaci bolelo neustále v břiše.
Ripsi konstelaci vedla velmi profesionálně a podařilo se přijít na to, že jedna moje předkyně před 6 generacema byla znásilněná. Ženy tedy za doprovodu Ripsi léčily toto rodové zranění. Napadla mě také hned spojitost mezi potracenou dušučkou před 5 generacema a touto mojí předkyní před 6 generacema.
To musela být matka té potracené dušičky! Možná ta dušička a to znásilnění nějak spolu souviseli. Myslím, že jak terapie s Kristýnou, tak konstelace s Ripsi mi moc pomohly!
Sice zatím nevím, jak toto těhotenství dopadne, ale mám určitě již mnohem lepší pocit moje máma mi říkala, že měla o víkendu sen – Přišla za ní její máma (moje babička, která zemřela, když mi bylo 10 let) a řekla mojí mámě, že budeme mít vnouče. Máma další děti nemá, jen mě, tak je to jasně máma mi ale i říkala, že neví, jestli to je jen výplod její fantazie nebo jestli k ní duše babičky opravdu promlouvala, vím, že je to delší příběh, ale třeba to někomu pomůže.“
Zaujala Tě Metoda dosycení a chceš o ní a o nás zjistit víc? Podívej se na další články, na videa na youtube. Reference ostatních klientek a mnohé objevíš ve FB skupině Prostor pro ženy, kde se můžeš i zeptat ostatních žen…
Mrkni na naše sebeterapeutické audio nahrávky, ke kterým máme velké množství pozitivních zpětných vazeb.
Pokud Tě volá individuální přístup, mrkni sem.











